Marzec


MAMY LAUREATÓW I FINALISTĘ KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH!

Laureaci konkursu przedmiotowego z chemii:
Olimpia Wiciun,
Konrad Gogolin,
Jan Todek.

Laureat konkursu przedmiotowego z fizyki - Jan Todek.

Finalista konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego - Nino Pawłowski.

Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w dwóch etapach - rejonowych i wojewódzkich - to nie byle jaka sprawa i finalistami lub laureatami etapu wojewódzkiego zostają naprawdę najlepsi z najlepszych. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale i nauczycielkom: pani Magdalenie Iwańskiej (nauczycielce chemii), pani Beacie Kalotce (nauczycielce fizyki) oraz pani Kalinie Kaczmarek (nauczycielce języka niemieckiego), które na przygotowanie do konkursu swoich uczniów poświęciły wiele, wiele godzin, za co z serca dziękujemy!


Maria Lamparska

ERASMUS PLUS, CZYLI ZDJĘCIOWE OKRUCHY Z WIZYTY W SUNDERLAND

Jak donosiliśmy wcześniej, czwórka naszych uczniów z piątych klas szkoły podstawowej - Marcelina, Michalina, Kamil i Marcel wraz z paniami: Hanią Targońską (koordynatorką projektu) i Kasią Rumińską - udała się z wizytą projektową do Sunderland w Wielkiej Brytanii. Wrócili! We wtorek 24 marca już dzielili się wrażeniami z rodziną, a niektórzy także z kolegami i koleżankami. A mieli o czym opowiadać!

Mieszkając u angi...elskich rodzin, oglądając szkołę oraz uczestnicząc tam w wielu zajęciach, poznawali codziennie i szkolne życie swoich rówieśników. Podczas wspólnych wyjść i spotkań, w których brali udział też koledzy i koleżanki z Francji, Turcji, Szwecji i Niemiec, szlifowali również język angielski. Zwiedzając okolice, wiele uczyli się o topografii, historii i zabytkach Anglii.

Niebawem - w 2. poł. maja - kolejna wizyta projektowa, tym razem w Lubiczu, gdzie znów zobaczą się znajome twarze. Już nie możemy się doczekać. Mamy nadzieję, że Polska i Lubicz spodobają im się tak samo jak naszym uczniom Anglia.

 

 

Paulina Michalska-Piesczek

ZDROWA NOCKA W SZKOLE

"Przygotuj zdrową śniadaniówkę" - 'Make a healthy lunchbox' - to hasło przewodnie wydarzenia społecznego zorganizowanego 24-25 marca 2015 w Zespole Szkół nr 1 Gimnazjum nr 1 w Lubiczu przez panie: Paulinę Michalską-Piesczek i Ewę Brzuskiewicz-Żychską.

Uczniowie klasy innowacyjnej 2b przygotowali tzw. "nockę w szkole", podczas której przedstawili swoim zaproszonym gościom - uczniom klasy sportowej 2a - w jaki sposób mogą samodzielnie przygotować sobie zd...rową śniadaniówkę do szkoły. Uczniowie zaprezentowali kolegom przykładowe dobrze zbilansowane posiłki, jakie mogą zrobić sami w domu, przed wyjściem do szkoły.

Edukowali również swoich kolegów o zasadach zdrowego odżywiania i w jaki sposób powinno być przygotowane przez nich drugie śniadanie, aby po intensywnych treningach mogli uzupełnić braki składników odżywczych. Zaprezentowali też przykładowe posiłki na drugie śniadanie do szkoły dla uczniów "uczących się". Pamiętając o tym, że zdrowe odżywianie musi iść w parze z uprawianiem sportu, uczniowie klasy sportowej przygotowali różnorodne konkurencje sportowe. Gry i zabawy trwały do późnych godzin nocnych.

 


Maria Lamparska

 

ZAPAŁKOWE SZALEŃSTWO
 
Od wtorku 14 kwietnia br. na holu niedaleko świetlicy możemy podziwiać wystawę zorganizowaną przez panią Dorotę Ratkowską. Prezentuje ona najciekawsze i najestetyczniej wykonane prace, robione przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum na zajęciach techniki, a kończone w szkole lub w domu. "Zapałkowe szaleństwo" ujmuje przede wszystkim pomysłowością młodych twórców, którzy musieli wykazać się też podczas tworzenia nie lada cierpliwością!

 

 


Maria Lamparska

PUNKOWCY - HIPISI - METALOWCY, CZYLI O TURNIEJU SUBKULTUROWYM KLAS TRZECICH GIMNAZJUM

W piątek późnym wieczorem, 20 marca br., podczas Nocy w Szkole klas trzecich gimnazjum, został rozegrany turniej pt. "Subkultury: punkowcy - hipisi - metalowcy", organizowany jak zwykle przez panią Dorotę Romańską.

Metalowcy (klasa IIIa), hipisi (klasa IIIc) i punkowcy (klasa IIId), by zwyciężyć, musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu trzech subkultur młodzieżowych (musieli odpowie...dzieć na konkretne pytania), ale również dobrym uchem (trzeba było rozpoznać fragmenty kultowych utworów metalowych, punkowych i z kręgu hipisowskiego), talentem wokalnym (wzięli udział w karaoke), refleksem i błyskotliwością (musieli rozszyfrować słowne kalambury) i sprawnością fizyczną (tańczyli z balonami i pokonywali z zamkniętymi oczami tor przeszkód). Jury w składzie: Maria Lamparska (przewodnicząca), Magdalena Rosińska i Robert Gutmański oceniało także plakaty, stroje i prezentacje poszczególnych grup. Podczas prezentacji młodzież musiała wykazać się nie tylko pomysłowością, ale też talentem aktorskim. Klasa IIIa rozbawiła do łez widownię i jury "metalową" Randką w Ciemno, klasa IIIc zabrała wszystkich na tradycyjny zlot hipisów, podczas którego głoszono typowe dla tego ruchu hasła, natomiast za sprawą IIId można było się poczuć jak na prawdziwym koncercie punkowym w Woodstock.

Jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Jednym punktem zwyciężyli punkowcy, czyli klasa IIId. Pozostałe klasy - IIIa i IIIc - uzyskując identyczną liczbę punków, zajęły ex aequo drugie miejsce. Nie punkty i wygrana były jednak najważniejsze, lecz przede wszystkim dobra zabawa.

 

 


Daniela Wiśniewska

ŚWIĘTO PIŁKI RĘCZNEJ W LUBICZU

W dniach 27–29 marca br. w Lubiczu Uczniowski Klub Sportowy „Drwęca Novar” Lubicz, przy wsparciu Dyrekcji ZS nr 1 w Lubiczu, zorganizował V Wiosenny Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Juniorek Młodszych.

Z zaproszenia skorzystało 11 drużyn z następujących województw:
zachodniopomorskiego – Szczecin,
dolnośląskiego – Wrocław i Lubin,
wielkopolskiego – Gniezno,
pomorskiego – Gdynia,
warmińsko-mazurskiego – Elbląg,
świętokrzyskiego – Kielce,
lubelskiego – Kraśnik,
łódzkiego – Łódź,
kujawsko-pomorskiego – Brodnica i Wąbrzeźno.

W piątek i sobotę odbywały się mecze eliminacyjne, natomiast w niedzielę mecze finałowe. Każda drużyna rozegrała 6 spotkań, a w całym turnieju odbyło się 36 meczy.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Sara Betke, Oliwia Gierłowska, Oliwia Glinkau, Ludwika Golińska, Dominika Habant, Oliwia Kotkiewicz, Kinga Kowalska Klaudia Malec, Aleksandra Olszta, Iza Ruszkiewicz, Martyna Stasiak, Olimpia Wiciun, Natalia Wilamowska, Julia Wiśniewska.

Lubiczanki rozpoczęły turniej bardzo dobrze, wygrywając z Brodnicą 18:17. Kolejny mecz z Łodzią zakończył się remisem. W sobotę uległy drużynie MKS Truso Elbląg oraz ZSS Zagłębie Lubin. Na koniec dnia, po świetnej walce, pokonały KMKS Kraśnik 20:19. W walce o V miejsce lepsza okazała się drużyna UKS Vambresia Wąbrzeźno.

Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom gry. Dla większości drużyn było to przygotowanie przed 1/8 finału Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych, które odbędą się w dniach 10–12 kwietnia 2015 r.

Na uroczyste zakończenie przybyli goście: pani Anna Szurek (przedstawicielka Urzędu Gminy Lubicz), pan Andrzej Siemianowski (Wicestarosta Powiatu Toruńskiego), pani Marlena Szamska-Kuczwalska i pani Emilia Jarzębińska (Wicedyrekcja ZS nr 1 w Lubiczu) oraz pan Maciej Wesołowski (Golden Filter).

Uczestnicy turnieju otrzymali puchary, medale i nagrody. Do najlepszej „7” turnieju z Lubicza wyłoniono Kingę Kowalską, a trenerka Daniela Wiśniewska wśród swoich zawodniczek wyróżniła Dominikę Habant. Najwięcej bramek z Lubicza zdobyła Ludwika Golińska – 22.

Impreza została dofinansowana z Urzędu Gminy w Lubiczu oraz Starostwa Powiatowego w Toruniu.
Przy organizacji pomagały firmy
m.in.: Novar, Golden Filter, Zielona Puszcza, Agrofilar, SM Lubicz, Flisak, Hektor, Hummel, Tdargo, Zakłady Mechaniczne Kościołek, Masarnia Mierzynek.


SZKOLNA OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV–VI

We wtorek, 24 marca br., jak co roku za sprawą pani Hanny Rogowskiej-Olejniczak, w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubiczu odbyła się Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego dla klas IV–VI.

Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do nauki języka angielskiego oraz wyłonienie reprezentantów szkoły w konkursach pozaszkolnych. Do testu leksykalno-gramatycznego, w którym można było zdobyć łącznie 40 punktów, przystąpiło 22 uczniów, a oto zwycięzcy, którym szczerze gratulujemy:
1. Michał Jasieniecki, kl. VI A, 39 p.
2. Natan Kostera, kl. VI B, 39 p.
3. Wiktor Oziewicz, kl. IV A, 33 p.
4. Hubert Habant, kl. IV A, 32 p.
5. Aleksander Rubiszewski, kl. IV B, 32 p.


PANTERA CUP 2015 ZA NAMI

W dniach 20–22 marca br. nasze uczennice z klas sportowych zmagały się na Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej w Dopiewie. Zawody rozegrane zostały w kategorii wiekowej młodziczek, tj. rocznik 2000 i młodsze. W imprezie wzięło udział 16 drużyn: Lubicz, Koszalin, Lubin I i II, Dobrzeń Wielki, Budzyń, Gniezno, Dopiewo, Brodnica, Wąbrzeźno, Warszawa I i II, Kadra Wielkopolski, Jaktorów, Buk i Radzymin.

Nasze piłkarki ręczne w fazie grupowej wygrały 2 mecze i przegrały z UKS Varsovia Warszawa. Następnie rozegrały mecz z UKS Vambresia Wąbrzeźno. Niestety, mimo wielkiej walki i zaangażowania, uległy koleżankom z województwa, przegrywając w końcówce meczu. W półfinale spotkały się z zespołem Zagłębie Lubin. Mecz zakończył się porażką lubiczanek i w niedzielę dziewczęta walczyły o 7 miejsce z gospodarzem turnieju, UKS Pantery Dopiewo. Gospodarz okazał się lepszy o 2 bramki i ostatecznie Lubicz zajął 8 miejsce.

Najlepszą zawodniczką z naszej drużyny została Kowalska Kinga, która świetnie radziła sobie w bramce. Na wyróżnienie zasługuje również skrzydłowa – Natalia Wilamowska.

Skład drużyny: Małgorzata Albertin, Marcelina Dolska, Kornelia Igła, Wiktoria Kasprzak, Kinga Kowalska, Roksana Krzywdzińska, Wanessa Lipertowicz, Laura Makowska, Julia Wilamowska, Natalia Wilamowska.

Gratulujemy drużynie i pani trener Danieli Wiśniewskiej zaciętej walki i życzymy sukcesów na kolejnych wyjazdach.


DRZWI OTWARTE W SP

Tegoroczne Drzwi Otwarte w SP nr 2 w Lubiczu, które odbyły się w sobotę 21 marca w godz. 10:00-12:00, przyciągnęły jak dotąd rekordową liczbę odwiedzających. Nic dziwnego, gdyż atrakcji nie brakowało, a organizacja imprezy stała na wysokim poziomie.

U wejścia do szkoły gości witali uczniowie w strojach ludowych, którzy rozdawali również programy, ulotki promocyjne i opaski odblaskowe.

Pierwszym punktem programu było zapoznanie się z ofertą szkoły oraz obejrzenie części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klas 0-3 SP na hali sportowej. Następnie można było udać się na zwiedzanie szkoły. Dla odwiedzających udostępnione były liczne sale lekcyjne, nie tylko klas 0-3 SP, ale również do przyrody, języka polskiego, informatyki czy matematyki. Można było zwiedzić też świetlicę i bibliotekę.

Na parterze umożliwiono zainteresowanym rodzicom rozmowę ze specjalistami z pomocy psychologiczno-pedagogicznej naszej szkoły, zaprezentowano podręczniki i ćwiczenia do klasy I SP, natomiast na pierwszym piętrze pokazano szeroką bazę pomocy dydaktycznych oraz możliwości wykorzystania tablicy interaktywnej.

Dzieci też nie miały prawa się nudzić. Na parterze brały udział w grach i zabawach w języku angielskim oraz zabawach przy muzyce. Wiele z nich przyozdobiło sobie twarze kolorowymi tatuażami wykonywanymi m.in. przez nasze gimnazjalistki. W jednej z sal poznawali przez sztukę origami zagadki kół i kółeczek.

Na pierwszym piętrze fascynaci nauki mogli wziąć udział w doświadczeniach przyrodniczych, uaktywnić szare komórki podczas licznych gier i układanek logicznych, pobawić się komputerem, spróbować swoich sił, tworząc matematyczne origami czy spróbować swoich sił na polu sztuki, malując przy sztalugach.

Mamy nadzieję, że wielu małych gości stanie się od września częścią naszej wielkiej szkolnej rodziny i zazna smaku sukcesu.

 


Bożena Waligóra

KOLOROWY WIOSENNY POCHÓD

Piątek, 20 marca br., był szczególnym dniem przynajmniej z dwóch powodów, a oba są związane z astronomią. Otóż tego dnia można było na przejrzystym niebie obserwować niezwykłe zjawisko zaćmienia Słońca i tego dnia uczniowie klas 0-3 szkoły podstawowej w sposób wyjątkowy witały wiosnę.

Od lat takiego barwnego pochodu w Lubiczu nie było. Przygotowania do niego trwały już od kilku dni na zajęciach artystycznych w młodszych klasach. W piątkowy poranek o godz. 10.00 dzieci wraz z nauczycielami stawiły się na szkolnym placu. Zaopatrzeni w okolicznościowe transparenty, plakaty, wiosenne emblematy, wianki, kapelusze, instrumenty muzyczne, ruszyły głównymi ulicami Lubicza na powitanie wiosny. Dodatkową atrakcją była eskorta policji, która czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu.

Podczas przemarszu uczniowie z werwą śpiewali skoczne piosenki, przygrywali na instrumentach perkusyjnych, skandowali radosne hasła, życząc wszystkim radości i szczęścia. Okoliczni mieszkańcy z uśmiechem i zaskoczeniem obserwowali ten osobliwy korowód. Niektórzy lubiczanie podążali za uczniami, aby jeszcze raz obejrzeć i posłuchać maluchów. Po takim zaproszeniu wiosna nie miała innego wyjścia i nadeszła jak co roku 21 marca, co, jak wiemy, jest zasługą nie tylko dzieci z Lubicza, ale ruchu obiegowego naszej planety Ziemi.

Organizatorkami tego osobliwego powitania wiosny były panie: Magdalena Pajączkowska, Beata Knitter-Śliwińska i Bożena Waligóra, którym serdecznie dziękujemy. Do końca nie wiadomo, czy wiosna tak ochoczo stawiłaby się w Lubiczu, gdyby nie było barwnego pochodu…


Daniela Wiśniewska
 
SUKCES SZCZYPIORNISTEK Z KLASY IV W KOWALEWIE

W sobotę 21 marca br. w Kowalewie Pomorskim odbył się turniej piłki ręcznej dziewcząt klas czwartych o puchar dyrektora szkoły. W zawodach wzięło udział pięć drużyn: dwie z Kowalewa Pomorskiego, Wąbrzeźna, Bobrowa i Lubicza. Do Kowalewa Pom. pojechały wszystkie nasze zawodniczki z rocznika 2004 i zwyciężyły!

Wyniki:
I miejsce – Lubicz
II miejsce – Wąbrzeźno
III miejsce – Olimpijczyk Kowalewo
IV miejsce – Bobrowo
V miejsce – Byczki Kowalewo (III klasa)

Najlepszą bramkarką turnieju została Weronika Lipertowicz z Lubicza. Najlepszym strzelcem – zawodniczka z Wąbrzeźna, a najlepszą zawodniczką turnieju – dziewczynka z Olimpijczyka.

Najbardziej zaciętym spotkaniem był mecz otwierający turniej – między Wąbrzeźnem a Lubiczem, który przegrywaliśmy po pierwszej połowie 2:5, ale ostatecznie wygraliśmy 9:7.

Wielkie gratulacje dla dziewcząt i pana trenera Marcina Karczewskiego!


Joanna Kulas

WIOSENNE INSPIRACJE W ŚWIETLICY

We wtorek 17 marca br. roku świetlica szkolna ZS 1 wypełniła się po brzegi. A wszystko za sprawą nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli m.in. z Gronowa, Grębocina, Złotorii, Młyńca Pierwszego, Lubicza i Torunia, biorących udział w warsztatach plastycznych pt. "Wiosenne inspiracje", prowadzonych przez wychowawczynie świetlicy: Katarzynę Nowak, Agnieszkę Świerczek-Szczech i Joannę Kulas. Uczestniczki otrzymały niezłą garść inspiracji i pomysłów do prac plastycznych głównie z młodszymi dziećmi. W iście wiosennej i radosnej atmosferze wykonały też samodzielnie kilka prac, wykorzystując do nich np. filtry do kawy, popcorn czy plastikowe łyżki.


SUKCES WIKTORII NA KONKURSIE TEATRALNYM W TEATRZE "BAJ POMORSKI" W TORUNIU

W środę 11 marca br. dwie uczennice klasy IIc SP - Wiktoria Piotrzkiewicz i Aleksandra Siwik - wzięły udział w XII Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu, który cieszy się wielką popularnością, więc konkurencja i poziom są bardzo duże.

Komisja w składzie:
Karolina Owsiannikow – dziennikarz Magazynu Filmowego
cinema.pl,
Barbara Rogalska – aktorka Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu,
Paweł Tański – profesor UMK i poeta,
Paulina Tchurzewska – doktorantka Zakładu Dramatu i Teatru UMK,
po obejrzeniu 47 prezentacji w II kategorii wiekowej (II i III klasy szkoły podstawowej) przyznało drugie miejsce Wiktorii Piotrzkiewicz! (
http://bajpomorski.art.pl/konkurs,43,pl.html)

Serdecznie gratulujemy Wiktorii za zajęcie II miejsca, Oli za fantastyczny występ, pani Karolinie Kilanowskiej i rodzicom obu dziewczynek za rewelacyjne przygotowanie ich do konkursu! Życzymy jeszcze wielu podobnych sukcesów!
 

SZKOLNY KONKURS LITERACKI DLA KLAS II I III SP

Tuż po feriach ruszyła kolejna edycja "Szkolnego Konkursu Literackiego dla Klas II i III SP", organizowanego przez panią Wiolettę Bieniewicz i Katarzynę Rumińską, tym razem pt. "Ferie z mojej wyobraźni". Konkurs cieszy się dużą popularnością, więc i wyróżnionych wielu. Wszystkim młodym literatom gratulujemy i zachęcamy do częstszego sięgania po pióro!

 

ZABAWA W TEATR
 

We wtorek, 10 marca odbył się za sprawą pani Kasi Kwaśnickiej tradycyjny już u nas w szkole, bo XVI Konkurs Interpretacji Utworów dla Dzieci pt. "Zabawa w teatr", w którym uczestniczyli uczniowie oddziałów "0" oraz klas I-III SP. W konkursie mogło wziąć udział po dwoje uczniów z każdej klasy, a jury oceniało dykcję, stopień opanowania tekstu oraz interpretację wierszy polskich autorów, takich jak Jan Brzechwa czy Julian Tuwim, ale i innych, według poziomów klasowych.

Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, jednak w końcu udało się wyłonić zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy. Oto oni:

Oddziały "0"
I miejsce - Maria Rumińska (J. Brzechwa "Kaczka-dziwaczka"),
II miejsce - Dawid Zakrzewski (J. Tuwim "Okulary"),
III miejsce - Zofia Fiedorowicz (J. Brzechwa "Samochwała)
i Kornelia Borkowicz (J. Tuwim "Spóźniony słowik").

Klasy pierwsze
I miejsce - Nikola Celmer (J. Tuwim "Zosia Samosia"),
II miejsce - Jan Błaszkowski (H. Niewiadomska "Sól i cukier"),
III miejsce - Oliwia Lisewska ("Miś").

Klasy drugie
I miejsce - Wiktoria Piotrzkiewicz (J. Brzechwa "Pali się")
i Aleksandra Siwik (J. Tuwim "Rzepka"),
wyróżnienie - Filip Pawłowski (S. Karaszewski "Mój komputer").

Klasy trzecie
I miejsce - Agata Lityńska (J. Brzechwa "Po rozum do głowy"),
II miejsce - Wiktoria Lewczyk (H. Niewiadomska "Szklanka
przechwalanka"),
III miejsce - Józef Błaszkowski (J. Brzechwa "Włos")
i Riccardo Guerriero (W. Badalska "Ballada
o uprzejmym rycerzu").

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ DZIEWCZĄT
W BRODNICY I BRĄZ DLA NAS

W dniach 6–7 lutego br. w Brodnicy odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt. Nasza szkołę reprezentowały dziewczęta z klas sportowych: 1a, 2a i 3a gimnazjum. Turniej rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych: Juniorki Młodsze oraz Młodziczki. Obie nasze drużyny uplasowały się na 3 miejscu, zdobywając brązowe medale.

Wyróżnienie z naszej drużyny otrzymały: Martyna Jakubiak, Małgorzata Albertin, Aleksandra Olszta oraz Klaudia Malec.

Młodziczki wystąpiły w składzie: Małgorzata Albertin, Marcelina Dolska, Kornelia Igła, Martyna Jakubiak, Wiktoria Kasprzak, Kinga Kowalska, Paulina Kowalska, Roksana Krzywdzińska, Patrycja Laskowska, Wanessa Lipertowicz, Laura Makowska, Lena Torkowska, Natalia Wilamowska.

Juniorki Młodsze reprezentowały: Oliwia Kotkiewicz, Klaudia Malec, Aleksandra Olszta, Martyna Stasiak, Julia Wiśniewska.

Gratulacje dla dziewcząt oraz pani trener – Danieli Wiśniewskiej!