Luty

Kalina Kaczmarek

WORLD PRESS PHOTO 2014 w CSW

Uczniowie klasy 2b gimnazjum wraz z panią Kaliną Kaczmarek i Moniką Michalską zwiedzili 6 lutego br. w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej dwie wystawy oraz imponujący nowoczesny gmach galerii.

Pierwsza wystawa to „Brzmienie Ciszy”, jedna z najsłynniejszych, monumentalnych i poruszających instalacji chilijskiego artysty – Alfredo Jaara. Inspiracją dla artysty była autentyczna historia Kevina Cartera, fotografa z Afryki Południowej, który zdobył nagrodę Pulitzera za jedno z najbardziej szokujących i kontrowersyjnych zdjęć  w historii fotografii prasowej, obrazujących głód w Afryce.

Z kolei World Press Photo to najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej. Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej wiosną w Amsterdamie. Następnie ekspozycja rozpoczyna podróż po całym świecie. W tegorocznym konkursie World Press Photo wzięło udział 5754 fotografów z całego świata. Za najlepszą pracę jury uznało zdjęcie amerykańskiego fotografa John'a Stanmeyer'a, przedstawiające afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti, unoszących w górę telefony komórkowe w celu uchwycenia taniego sygnału sieci z sąsiedniej Somalii. Ukazuje problem emigracji.