ZUZANNA WIŚNIEWSKA

– FINALISTKĄ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI NA POZIOMIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH!

Jedyną uczennicą, która zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki w naszej szkole podstawowej, a nawet w gminie, była uczennica klasy 6b – Zuzanna Wiśniewska. Pod czujnym okiem pani Doroty Imalskiej odkrywała tajniki zadań o bardzo wysokim poziomie trudności.

W konkursie na tym etapie wzięło udział niespełna 200 uczniów z całego województwa. Najlepsi matematycy przyjechali do Torunia, aby rozwiązywać bardzo trudne zadania. Konkurs składał się z dwóch części: w pierwszej każdy uczestnik rozwiązywał 5 zadań w czasie 90 minut, a w drugiej 10 zadań w czasie 30 minut.

Zuzia wypada bardzo dobrze, uzyskała bowiem tytuł Finalisty Konkursu zdobywając ponad 52% punktów możliwych do uzyskania. Aby zostać laureatem, należało zdobyć minimum 75% punktów. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy Zuzi jeszcze większych osiągnięć!

EDUKACYJNA WYCIECZKA DO STOLICY

W poniedziałek, 13 kwietnia br., uczniowie klas VIb i VId wraz z wychowawczyniami i opiekunami zerwali się bladym świtem, by odwiedzić stolicę.

Pierwszym punktem programu i jednocześnie niezwykłą lekcją historii było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Razem z przewodnikami odkrywaliśmy jej kolejne, smutne karty, które wielu na pewno wyryją się w pamięci.

Po krótkiej przerwie na napełnienie żołądków i spacerze pod Pałac Kultury i Nauki, czekała nas jeszcze jedna lekcja - pokory. Udaliśmy się bowiem na Niewidzialną Wystawę, po której w całkowitych ciemnościach oprowadzała nas, podzielonych na 8-osobowe grupy, osoba niewidoma. To doświadczenie również wiele nas nauczyło. Dowiedzieliśmy się także, jak można pomóc, a jak - chcąc dobrze - zaszkodzić osobie niewidomej lub słabo widzącej.

Po osiemnastej, zmęczeni, ale zadowoleni z fantastycznej wycieczki, ruszyliśmy w stronę domu.

Paulina Michalska-Piesczek

PATROL NATURA 2000 WZDŁUŻ WISŁY

W ramach projektu „Ptasie wyspy – czynna ochrona ptaków siewkowych w najważniejszych ostojach gatunków” w sobotę 11 kwietnia br. grupa miłośników przyrody – uczniowie klas Va i Vb szkoły podstawowej wraz z panią Pauliną Michalską-Piesczek (nauczycielką przyrody) – udała się na spacer wzdłuż Wisły. Patrol obejmował odcinek Wisły od Grabowca po ujście Drwęcy w Złotorii. Do jego zadań należą: zdobywanie informacji o stanie przyrody, identyfika...cja obszarów o szczególnym znaczeniu przyrodniczym oraz zbieranie informacji o zagrożeniach, jakie mogą występować na danym odcinku patrolu.

Podczas sobotniego patrolu młodzi przyrodnicy niestety nie znaleźli siedlisk lęgowych ptaków siewkowych, ale udało im się spotkać na polu bociany, żurawie oraz zaobserwować działalność bobrów przy brzegu Wisły. Zwiedzili również ruiny zamku Kazimierza Wielkiego u ujścia Drwęcy do Wisły. Teraz czekają na kolejny patrol…

Daniela Wiśniewska

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ PRAGUE CUP 2015

Z początkiem miesiąca (1–6.04.2015) zawodniczki UKS Drwęca Novar Lubicz (roczniki 2000/2001 oraz 2002) wraz z opiekunami – Sylwią Zielińską, Danielą Wiśniewską i Eweliną Wiśniewską – udały się do Pragi, gdzie od piątku do niedzieli reprezentowały naszą szkołę i Gminę Lubicz na Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców.

W turnieju wzięło udział 470 drużyn z całego świata, m.in. z Hong-Kongu, Finlandii, Kana...dy, Niemiec, Danii, Szwecji czy Izraela. W każdej kategorii wiekowej rywalizowało ok. 54 drużyn. Mecze rozgrywane były na 30 halach na terenie całej Pragi.

Pierwszy dzień pobytu został przeznaczony na zwiedzanie zabytków Pragi, takich jak Zamek Praski na Hradczanach czy Most Karola. Od piątku rozpoczęliśmy sportowe zmagania.

Dziewczęta z rocznika 2002 wystąpiły w składzie: Patrycja Betker, Wanessa Błaszkiewicz, Daria Chylińska, Izabela Czarnecka, Martyna Eichhorst, Nikola Piotrzkiewicz, Aleksandra Siółkowska, Joanna Węgrodzka i Nikola Życzyńska.

Pierwszym rywalem był zespół z HK Start Trencin, a starcie zakończyło się wynikiem 12:6 dla rywalek. W następnym meczu spotkałyśmy się z Ajax Copenhagen, który również zakończył się porażką. Zła passa została przerwana w kolejnych meczach grupowych: Lubicz – SV Koweg Górlitz (17:8), Lubicz – Sokol Pisek (14:9), Lubicz – Sokol Praha Vrśovice. Po wyjściu z grupy spotkaliśmy się z zespołami, które uplasowały się w swoich grupach na I i II miejscu – Eles Kezisuli oraz Ik Savehof. Pomimo starań zawodniczki z Lubicza wygrały tylko jeden mecz, co uniemożliwiło awans do grupy finałowej.

Starsze zawodniczki z rocznika 2001/2000 wystąpiły w składzie: Małgorzata Albertin, Dominka Bednarz, Marcelina Dolska, Dominika Doroch, Kinga Gajowiak, Kornelia Igła, Martyna Jakubiak, Klaudia Janowska, Wiktoria Kasprzak, Kinga Kowalska, Paulina Kowalska, Roksana Krzywdzińska, Wanessa Lipertowicz, Laura Makowska, Julia Rogozińska, Julia Rybicka, Zuzanna Wierzbicka, Julia Wilamowska, Natalia Wilamowska.

Na parkiecie spotkały się z duńską drużyną TIK Taastrup III, wygrywając 14:9. Następnie pokonały Sokol Poruba z Czech (15:12). W trzecim meczu lepsza okazała się Słowacja SK Talent Dunajska Streda (7:15). Lubiczanki przegrały również z czeskim zespołem z HC CheLK. Fazę grupową zakończyły zwycięstwem z Mołdawią Sport School Tarpan, zajmując 3 miejsce w grupie. Na dalszej drodze spotkały się z TIK Taastrup I (Dania) oraz DHC Slavia Praha (Czechy). Niestety oba pojedynki zostały przegrane i drużyna odpadła z rozgrywek.

Turniej dostarczył nam wiele wrażeń, emocji i wspomnień, które są bezcenne. Praga jest pięknym miastem, do którego chce się wracać.