MŁODZI GŁOSUJĄ W NASZEJ SZKOLE

Mariola Kordowska

Celem projektu „Młodzi głosują″ – skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – jest przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. Dlatego uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swych szkołach działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach. W ramach projektu uczniowie organizują też w swojej szkole młodzieżowe prawybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne.

My wzięliśmy udział w konkursie na hasło zachęcające do udziału w wyborach, przeprowadziliśmy w szkole kampanię profrekwencyjną i 30 kwietnia br. zorganizowaliśmy w gimnazjum prawybory. Koordynatorami projektu były nauczycielki historii – pani Mariola Kordowska i pani Dorota Romańska.

 

TORUŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI I MY

Anita Domszy

W poniedziałek, 20 kwietnia br., uczniowie klasy Ib gimnazjum, wraz z panią Anitą Domszy, uczestniczyli w imprezach zorganizowanych w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Najpierw udali się do Instytutu Fizyki UMK w Toruniu, gdzie podczas wykładu pt. „Życie na orbicie” dowiedzieli się o niektórych aspektach życia astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), obejrzeli filmiki przedstawiające obraz Ziemi z kosmosu oraz o...bserwowali ciekawe doświadczenia, a w niektórych brali nawet czynny udział.

Następnie pod okiem studentów astronomii, przy użyciu specjalistycznej lunety, obserwowali Słońce i wytężali wzrok w poszukiwaniu plam na jego powierzchni.

Wzięli też udział w przeprowadzonym na Rynku Staromiejskim plenerowym eksperymencie pod nazwą „Żywy heliostat”, którego uczestnicy podjęli próbę okiełznania promieni słonecznych za pomocą luster.


KONKURS NA EKO-TORBĘ ROZSTRZYGNIĘTY: MAMY I MIEJSCE!!!

Dziś, czyli 27 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubiczu Dolnym odbył się finał gminnego polsko-angielskiego konkursu pt. "Eko-torba". Oprócz uczniów z Lubicza Dolnego, Grębocina, Młyńca i Złotorii, wzięli w nim udział również nasi uczniowie, a dokładniej - Zosia Utnicka i Filip Nowak z klasy IIc, Szymon Zarembski z klasy Va oraz Bartek Szewczyk z klasy VIb (laureaci finału szkolnego, koordynowanego przez panią Dorotę ...Utnicką).

Impreza rozpoczęła się prezentacją "Listów dla Ziemi" z poszczególnych szkół oraz piosenek ekologicznych. Naszą szkołę reprezentowały: Lidka Strzelecka (list) i Natalia Ratkowska (piosenka).

Drugim punktem programu były warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonywały ozdoby z materiałów do recyklingu.

Na koniec wyłoniono i nagrodzono zwycięzców konkursu na eko-torbę. Pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły - Zosia Utnicka, a wyróżnienie otrzymał Filip Nowak. Uczniowie otrzymali przepiękne nagrody: torby z materiałami plastycznymi, piłkę nożną, książki w języku angielskim oraz pendrive'y. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

 

GIMNAZJALNY PROJEKT COMENIUS - WITAMY GOŚCI

Maria Lamparska

 

Dziś, czyli 27 kwietnia, w gimnazjum witaliśmy gości z trzech krajów - Portugalii, Wielkiej Brytanii i Włoch - którzy przyjechali do Polski, a w szczególności do Lubicza, w ramach międzynarodowego programu Comenius.

Zanim dotarli do nas, wraz z polską koordynatorką projektu - panią Małgorzatą Bogukalec - zdążyli już zwiedzić Warszawę i Kraków. Przed nimi jeszcze Toruń, Gdańsk i nasze najbliższe okolice.

Po oficjalnym powitaniu przez panią dyrektor Joannę Ardanowską, nasi gimnazjaliści zaprezentowali trzy krótkie scenki dotyczące krajów partnerskich projektowi. Najpierw za ich sprawą przenieśliśmy się do stolicy Włoch, gdzie poczuliśmy klimat romantycznej włoskiej kawiarenki, następnie jako turyści znaleźliśmy się w słonecznej Portugalii, a na końcu staliśmy się kibicami na meczu Polska - Anglia, podczas którego dopingowaliśmy Davidowi Beckhamowi lub Robertowi Lewandowskiemu.

Dodatkową atrakcją były występy: dziecięcego zespołu ludowego z klasy Ia, prowadzonego przez panie: Annę Jankowską i Dorotę Drozdowską, oraz chóru szkolnego Gaudium Cantates, tym razem pod batutą pani Aleksandry Kwiatkowskiej.

Na zakończenie uczniowie i nauczyciele ze szkół: Agrupamento de Escolas de Moure e Ribeira do Neiva z Vila Verde w Portugalii, I.C. "Donna Lelia Caetani" z Sermonety we Włoszech oraz New Rickstones Academy z Witham w Wielkiej Brytanii - przedstawili się nam. Witamy serdecznie!

 

 

COMENIUS – PODSUMOWANIE

Kalina Kaczmarek

 

Od 24 kwietnia do 1 maja 2015 w Gimnazjum nr 1 w Lubiczu gościliśmy międzynarodową delegację szkół partnerskich, współpracujących w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie”, komponentu COMENIUS programu „Dążenie do sukcesu”. Celem programu jest rozwój różnych form uczenia się przez całe życie poprzez wspieranie współpracy między systemami edukacji w krajach uczestniczących. Program ma się przyczynić do podnoszenia jakości i zwiększenia atrakcyjności szkolnictwa w Europie. Projekty partnerskie polegają na współpracy szkół z różnych krajów UE, która skutkuje wymienianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem.

W skład międzynarodowej delegacji wchodzą dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie, w sumie 26 osób, które przyjechały do nas z Anglii, Włoch i Portugalii. Wizyta w Lubiczu była już ostatnim spotkaniem podsumowującym pracę w trwającym 2 lata projekcie.

Oprócz pracy projektowej, goście wzięli udział w zajęciach szkolnych i zwiedzili wybrane miejsca w Polsce: w piątek, 24 kwietnia – Warszawę, w sobotę – Kraków, w niedzielę – obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, w poniedziałek – toruńskie Stare Miasto, a w środę – Sopot, Oliwę i Gdańsk. Poniedziałkowym przedpołudniem, 27 kwietnia, uroczyście powitaliśmy naszych gości w szkole.

W pierwszym dniu wizyty goście wzięli udział w lekcjach: chemii i języka angielskiego oraz obejrzeli placówkę. Wtorek to czas na lekcję matematyki, pokaz talentów oraz mecz piłki ręcznej. Tymczasem w czwartek goście obserwowali lekcje: biologii i fizyki, wzięli udział w kilku konkurencjach akcji promocyjnej gimnazjum „Sąsiedzi″, a wieczorem nadszedł czas pożegnania.

Uczniowie szkół partnerskich przebywali wśród swoich polskich rówieśników, u polskich rodzin, co pozwoliło im poznać kulturę życia w Polsce, codzienne, domowe i szkolne zwyczaje. Spotkania tego typu cementują zawarte znajomości i są dowodem na to, że języki obce nie są tak „bardzo obce”.

Międzynarodowe spotkania ze szkołami partnerskimi są dla nas zawsze niezapomnianym przeżyciem. Zachęcają do dalszej pracy w projekcie, pogłębienia zawartych przyjaźni oraz doskonalenia umiejętności językowych. Z tego też powodu mamy zamiar kontynuować pracę w projekcie w przyszłości.